Mravenci

Mravenci

Mravenec Zahradní, mraveniště

Mravenci jsou nejhojnější druhem hmyzu, a to především díky tomu, že se dokáží přizpůsobit jakékoliv teplotě. Vydrží v chladu, teple či ve vysoké vlhosti vzduchu. Obývají snad celou Zemi, kromě nejodlehlejších míst. Všichni mravenci na světě by měli vážit přibližně stejně jako všichni lidé. Zdá se Vám to neuvěřitelné že? Ale musíme se zas zamyslet nad tím, že jediná královna za celý svůj život může naklást až 150 milionů vajíček.

 

Novou kolonii zakládá vždy královna, která je oplodňována samečky, kteří po oplodnění brzy umírají. Ze začátku bývají královny dost zranitelné a většinu z nich napadne nějaký predátor. Proto si většinou stavějí mravěniště blízko většího kamene, aby se případně ochránili před nebezpečím. Klasické velké mravěniště jak je známe dělají mravenci několik týdnů či  měsíců.

Mravenec se skládá ze tří částí a to hlavičky, trupu a zadečku. Jsou většinou černé barvy, můžou být ale i rezatý jako například mravenci faraoni. Jejich tělo může být pokryto drobnými chloupky.

 

Mravenci nemají dobře vyvinutý zrak tak jako čich. Pomocí čichu dokáží rozeznat svůj pach neboli feromony, podle kterých se řídí celé společenství. Také mezi sebou používají chuť při ochutnávce nalezené potravy nebo takzvaný cvrkot, který mi kolikrát ani nevnímáme, můžeme pozorovat spíše jako menší otřesy půdy. Cvrkotem si dokáží říct až 20 sdělení. Jelikož nemají dobře vyvinutý zrak a řídí se jen pomocí pachů, může na ně snadno predátor zaútočit. Největšími predátory jsou samotný mravenci ovšem jiného druhu. Na světě je přes 12 500 mravenčích druhů a přibližně žijí přibližně sedm až deset let, královny určitých druhů až přes dvacet let.

Ceník zásahů proti mravencům naleznete zde.: (Ceník)

This entry was posted in Novinky. Bookmark the permalink.